Az egykori híres sportoló Littomeritzky Mária 90 éves

Helyi spíler
Megjelenés

Olimpiai bajnokunk,  Littomeritzky Mária  a 90 esztendős.  Az 1952-es helsinki olimpián aranyérmes 4×100 méteres gyorsváltónknak a tagja volt. Egykori kitűnőségünk pályafutása során három olimpián – 1948-ban, 52-ben és 56-ban - vett részt, és 1954-ben Európa-bajnoki arany- és ezüstérmet nyert.

 

Littomeritzky Mária 1927. május 12-én Szegeden született. Itt tanult meg úszni, majd a fővárosba költözve előbb a Csepel, azt követően pedig klubunk versenyzője lett. Legnagyobb sikereit már BVSC-s úszóként érte el.

 

A londoni olimpián a gyorsváltóval ötödik, Helsinkiben első, Melbourne-ben pedig hetedik volt. Legjobb egyéni ötkarikás eredményét 1956-ban érte el, amikor a női 100 pillangón negyedik lett. Helsinkiben az aranyváltó – Novák Éva, Novák Ilona, Szőke Katalin, Temes Judit és Littomeritzky Mária – tagja volt, a döntőben azonban nem úszott, így a kor szokásainak megfelelően az olimpián sem állhatott fel a győzelmi dobogóra.

 

Az aranyérmét csak utólag, a finn nagykövetségen vehette át. A Magyar Olimpiai Bizottság természetesen őt is olimpiai bajnoknak tekinti.Szép sikereket ért el a főiskolás világbajnokságokon, amelyeken négy arany- és három ezüstérmet nyert. Száz pillangón ő tartotta az országos csúcsot, a gyors- és vegyesváltóval pedig világrekordokat úszott.

 

Sportpályafutását befejezve gyógyszerészként a MÁV Kórházban dolgozott, mellette klubunknál edzősködött is, főleg az utánpótlással foglalkozott. 2016-ban a magyar úszósport halhatatlanjai közé választották be.

 

 

Címlapfotó: bvsc.eu

 

írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: szerkesztoseg@boldoguljzugloban.hu

 

Követed már a Boldogulj Zuglóban oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Ha anyagilag nem is támogatsz még bennünket, de kattints az oldalon lévő reklámra, azzal már ezt is megteszed! Köszönjük!

Olimpiai bajnokunk,  Littomeritzky Mária  a 90 esztendős.  Az 1952-es helsinki olimpián aranyérmes 4×100 méteres gyorsváltónknak a tagja volt. Egykori kitűnőségünk pályafutása során három olimpián – 1948-ban, 52-ben és 56-ban - vett részt, és 1954-ben Európa-bajnoki arany- és ezüstérmet nyert.

 

Littomeritzky Mária 1927. május 12-én Szegeden született. Itt tanult meg úszni, majd a fővárosba költözve előbb a Csepel, azt követően pedig klubunk versenyzője lett. Legnagyobb sikereit már BVSC-s úszóként érte el.

 

A londoni olimpián a gyorsváltóval ötödik, Helsinkiben első, Melbourne-ben pedig hetedik volt. Legjobb egyéni ötkarikás eredményét 1956-ban érte el, amikor a női 100 pillangón negyedik lett. Helsinkiben az aranyváltó – Novák Éva, Novák Ilona, Szőke Katalin, Temes Judit és Littomeritzky Mária – tagja volt, a döntőben azonban nem úszott, így a kor szokásainak megfelelően az olimpián sem állhatott fel a győzelmi dobogóra.

 

Az aranyérmét csak utólag, a finn nagykövetségen vehette át. A Magyar Olimpiai Bizottság természetesen őt is olimpiai bajnoknak tekinti.Szép sikereket ért el a főiskolás világbajnokságokon, amelyeken négy arany- és három ezüstérmet nyert. Száz pillangón ő tartotta az országos csúcsot, a gyors- és vegyesváltóval pedig világrekordokat úszott.

 

Sportpályafutását befejezve gyógyszerészként a MÁV Kórházban dolgozott, mellette klubunknál edzősködött is, főleg az utánpótlással foglalkozott. 2016-ban a magyar úszósport halhatatlanjai közé választották be.

 

 

Címlapfotó: bvsc.eu

 

írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Követed már a Boldogulj Zuglóban oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Ha anyagilag nem is támogatsz még bennünket, de kattints az oldalon lévő reklámra, azzal már ezt is megteszed! Köszönjük!